piątek, 19 kwietnia 2013

DIY odświeżacz powietrza

 
Geralt zawahał się. Zdawało mu się, że czuje zapach bzu i agrestu.
 
 Odświeżacze powietrza przydają się zazwyczaj w łazience lub toalecie. W większości przypadków są szkodliwe dla środowiska a żeby nabyć naprawdę ładny zapach trzeba sporo zapłacić. A co jeżeli można byłoby zrobić własny odświeżacz, w dodatku błyskawicznie i niedrogo? Możliwe? Ależ oczywiście. Theburlapbag pokazał mi jak. Tu link do bloga: http://www.theburlapbag.com/2011/12/diy-room-air-freshener/

Będziemy potrzebować:
Szklany słoiczek lub porcelanową miseczkę
Opakowanie sody oczyszczonej
Dowolne olejki eteryczne
opcjonalnie:
Folię spożywczą
Gumkę recepturkę/wstążkę
Wykałaczkę




Wykonanie:
Do miseczki wsypujemy sodę oczyszczoną, około 1/4 wysokości.


 Dodajemy po 8 kropel ulubionych olejków - jednego lub kilku w zależności jaki zapach chcemy uzyskać. Ja użyłam olejku pomarańczowego i goździkowego z przewagą tego pierwszego. Chlusnęło mi się tak dwukrotnie więcej pomarańczy :). Zapach wyszedł przepiękny. Delikatnie potrząsamy miseczką aby soda przykryła olejek.



 Wierzch przykrywamy folią spożywczą, nakładamy gumkę recepturkę i wykałaczką robimy duuużo dziurek. W ten sposób zapach utrzyma się dłużej. Oczywiście jeżeli ktoś chciałby wyeksponować taki odświeżacz, może użyć jakiejś pięknej kokardy, słoiczka o ciekawym kształcie, kolorowej folii  a przede wszystkim wyobraźni. Wszystko w waszych rękach. Mój odświeżacz stoi cichutko w kąciku i nie rzuca się w oczy.

Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć.

Za każdym razem kiedy jesteśmy w łazience lub toalecie, lub po prostu jeśli sobie przypomnimy - potrząsamy miseczką aby wydobyć zapach.

 I teraz kilka spostrzeżeń własnych:
 Zapach nie jest tak intensywny jak w przypadku chemicznych odświeżaczy ze sklepowych półek. Jednakże, im dłużej stoi w pomieszczeniu, tym bardziej czuć delikatny zapach olejków - tu spełnia się znacznie lepiej niż produkt ze sklepu. Wydaje mi się też że im mniejsze pomieszczenie tym zapach będzie intensywniejszy - dobrze powinien się sprawdzić w typowych blokowych łazienkach - na pewno wiecie o jakie chodzi. Po jakimś tygodniu warto wymienić wkład. Jeżeli wleje Wam się nieco więcej olejku, to zapach powinien być mocniejszy, ale można zacząć od przepisowych 8 kropel. Pora na podsumowanie.

Plusy:
  • Tani - zwłaszcza jeżeli mamy już jakieś olejki zapachowe
  • Ekologiczny
  • Możemy skomponować dowolny zapach
  • W pięknym opakowaniu ozdobi pomieszczenie
  • Zrobienie zajmuje 2 minuty
Minusy:
  • Zapach nie tak intensywny jak w przypadku gotowych odświeżaczy
  • Trzeba od czasu do czasu potrząsać
Ja polecam. Idę sobie potrząsnąć ;)

Na dziś do posłuchania: Tres.B - The Goose Hangs High  http://www.youtube.com/watch?v=IuLB86iJIhg






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz